Hipnopsihoterapija

Hipnoterapija ir terapija, kurā kā pamatmetodi terapeitisko mērķu sasniegšanai izmanto hipnozi, līdzīgi kā hipnopsihoterapija ir psihoterapija, kuras pamatmetode ir hipnoze. Hipnoze ir ļoti sena. Tās lietošana atrodama daudz senāk par paša termina „hipnoze” ieviešanu.

Hipnozi izmanto ļoti plaši. Lūk, tikai daži no ievērojamākajiem hipnozes pilnveidotājiem un izmantotājiem: Francs Mesmers, Paracelzs, Zigmunds Freids, Ivans Pavlovs, Vladimirs Behterevs, Karls Gustavs Jungs, Miltons Eriksons, Žans Bekio un daudzi citi. Latvijā pazīstamākais hipnopsihoterapijas pārstāvis ir medicīnas zinātņu doktors ārsts Jānis Zālītis.

Hipnoze nepārtraukti attīstās. Laika gaitā būtiski ir mainījies gan priekšstats par hipnozi, gan tās izmantošana, gan pati hipnoze. Tulkojumā no sengrieķu valodas hypnos nozīmē ‘miegs’. Taču ir pilnīgi skaidrs, ka hipnoze nav miegs un tai nav nekāda sakara ar gulēšanu. Miegs ir pasīvs stāvoklis, bet nepieciešamo izmaiņu panākšanai ir nepieciešama aktivitāte.

Es esmu apguvis Eriksona hipnozi, kuru izveidoja amerikāņu ārsts, psihiatrs un psihoterapeits Miltons Eriksons. 20. gadsimta 70.–80. gados Eriksona hipnoze ASV ieguva milzīgu popularitāti un tika uzskatīta par vienu no progresīvākajām pieejām psihoterapijā. Visbūtiskākā atšķirība starp Eriksona hipnozi un tradicionālo hipnozi ir tā, ka Eriksona hipnoze noliedz direktīvismu. Arī Eriksona hipnoze ir attīstījusies, ejot līdzi laikam un zinātniskajiem atklājumiem.

Hipnozes pamatelements ir transs. Tas ir stāvoklis, kurā cilvēkam ir pieejams un izmantojams tas, ko glabā mūsu neapzinātā daļa. Tie ir resursi, motivācija, atbildes uz svarīgiem dzīves jautājumiem, pieredze utt. Hipnoze ļoti labi apvieno prātu un ķermeni, tāpēc tajā var strādāt ar dažādiem mērķiem.

Hipnopsihoterapijas uzmanības centrā ir cilvēks, nevis simptoms vai grūtības. Pat galvassāpes mēs saprotam katrs savādāk. Tieši šīs atšķirības hipnozē ir ļoti svarīgas. Hipnoze risina gan psiholoģiskas, gan somatiskas problēmas.

Ar hipnozi risināmo grūtību klāsts ir plašs, taču ne bezgalīgs. Uzrakstiet man, piezvaniet vai piesakieties uz vizīti, un es atbildēšu uz jūsu jautājumiem. Esmu saņēmis Eiropas klīniskās hipnozes sertifikātu ar tiesībām praktizēt Eiropas Savienībā un piedāvāju hipnoterapiju un hipnopsihoterapiju dažādu grūtību risināšanai.